slider
Facebook - Buggyra Racing Instagram - Buggyra Racing Twitter - Buggyra Racing Youtube - Buggyra Racing Flickr - Buggyra Racing

Buggyraracing

Mezinárodní značka s více než 50letou tradicí, která patří mezi přední světové vývojáře závodních technologií s vlastními technologickými centry v Dubaji, České republice a Španělsku.

1x VÍTĚZ RALLY DAKAR

1x VÍTĚZ RALLY DAKAR

KATEGORIE T3 LEHKÉ PROTOTYPY

(2021)

6x SVĚTOVÝ RYCHLOSTNÍ REKORD

6x SVĚTOVÝ RYCHLOSTNÍ REKORD

500m, 0,5MIL, 1km, 1MIL, 100km, 100MIL

(2004, 2006, 2008, 2010, 2013, 2020)

6x EVROPSKÝ ŠAMPIÓN TAHAČŮ

6x EVROPSKÝ ŠAMPIÓN TAHAČŮ

KATEGORIE JEDNOTLIVCI

(2002,2003, 2007, 2008, 2009, 2015)

5x EVROPSKÝ ŠAMPIÓN TAHAČŮ

5x EVROPSKÝ ŠAMPIÓN TAHAČŮ

KATEGORIE TÝMY

(2007, 2008, 2009, 2015, 2017)

3x ŠAMPIÓN ČÍNY V TAHAČÍCH

3x ŠAMPIÓN ČÍNY V TAHAČÍCH

KATEGORIE JEDNOTLIVCI

(2015, 2016, 2017)

1x ŠAMPIÓN INDIE V TAHAČÍCH

1x ŠAMPIÓN INDIE V TAHAČÍCH

KATEGORIE PRO CLASS V JEDNOTLIVCÍCH

(2017)

1x ŠAMPIÓN FRANCIE V TAHAČÍCH

1x ŠAMPIÓN FRANCIE V TAHAČÍCH

KATEGORIE JEDNOTLIVCI

(2021)

Historie­Buggyra

1969 Vznik značky BAGHIRA

V rukou známého českého designéra a konstruktéra automobilů Václava Krále vzniká logo, které bylo inspirováno černou pumou ze slavné Knihy Džunglí od Rudyarda Kiplinga. Logo se o několik let později stává základem pro vznik značky BUGGYRA. 

 

1973 Tatra Baghira

Vůz Tatra Baghira byla písečna bugina zkonstruována Václavem Králem v roce 1970. Rám vozu byl zhotoven z tenkostěných chrommolybdenových trubek o průměru 35 mm a pohon zajišťoval motor Tatra 603H. Jednalo se o otevřený jednomístný speciál pro autokros s motorem vzadu a pohonem zadních kol. 

 

1985 Škoda Baghira Spider 1900

Vůz Škoda Baghira Spider byl postaven v roce 1978 a vznikl přestavbou vozu Škoda F3. Původně měl motor Škoda 120 a pak 130 RS. V osmdesátých letech dostal uvedený vývojový motor Škoda 720 z roku 1972. Dvoudveřový dvoumístný spider s motorem uprostřed (před zadní nápravou) a pohonem zadních kol, disponoval výkonem 136 kW (185 koní) při 7500 ot/min. Dále byl vybaven mechanickou pětistupňovou převodovkou a dosahoval maximální rychlost 230 km/h.

 

 

1993 Významný mezník v historii truckracingu - do závodů vstupuje Martin Koloc

Martin Koloc zakládá tým IMC Racing pro český značkový Ford Fiesta Cup, kde nastupuje i se svou sestrou Markétou. Po odjetí prvního závodu ale získává mezinárodní licenci a přestupuje do rozjetého Evropského poháru tahačů na okruzích. S vozem LIAZ absolvuje polovinu sezóny v nejslabší ze tří divizí a i přes ne příliš výkonný stroj a horší servisní zabezpečení končí na 7. místě.

 

 

1994 S novým autem v novém týmu získává Koloc "jen" titul vicemistra

Tým mění název na IMC SPAGG (ze slov SPORT AGGRESIVE, která vystihují jezdcův styl) a uzavírá smlouvu s finskou automobilkou SISU. Se speciálem SR 340 obsazuje v nově vzniklé divizi Race Trucks v 36 jízdách 27 pódií, z toho 19 prvních míst. První kvalifikační jízdu vyhrává ve druhém podniku v italském Misanu, první pohárový závod o týden později na slavném francouzském okruhu Paul Ricard. V posledním podniku sezóny ve španělské Jaramě odstupuje v sobotním pohárověm závodě kvůli defektu pneumatiky z prvního místa a ztrácí důležité body. V konečném součtu tak i přes nedělní vítězství zaostává o šest bodů za Švédem Ovebrinkem, kterému doslova spadl titul klína... Koloc se ve své první kompletní sezóně stává vicemistrem, ale i držitelem ceny Jiřího Sedláře pro nejlepšího jezdce do 30 let v rámci ankety Zlatý volant.

 

 

1995 Koloc poprvé mistrem Evropy i majitelem Zlatého volantu!

Martin Koloc nenechává nikoho na pochybách o svých kvalitách a ve 40 závodních jízdách získává 34 umístění na stupních slávy, z toho 20 zlatých! Ze tří víkendů (Dijon, Nürburgring a Alastaro) si po triumfu ve všech čtyřech jízdách odváží maximální příděl 60 bodů. Sezónu zakončuje jako evropský šampión a přebírá i českou prestižní cenu Zlatý volant.

 

1996 Další titul a další Zlatý volant!

Sezóna jako přes kopírák - Koloc tentokrát vybojoval ve 40 jízdách 31 pohárů, když na nejvyšší stupínek vyskočil 16x. Obhájil tak titul evropského šampióna a z vyhlášení Zlatého volantu si opět odvezl hlavní cenu.

 

 

1997 Na truckovou scénu slavnostně přichází vůz Praga - začíná boj o hattrick!

29. března se i přes nepřízeň počasí představuje veřejnosti za zvuku fanfár hudby Pražského hradu přímo pod okny hlavy státu zbrusu nový vůz v národních barvách Praga TN 24.420. Na jeho agresivním designu s buldočím čumákem je znatelný rukopis známého návrháře Václava Krále. Pod názvem týmu IMC Praga Sport vletěl Koloc do sezóny jako lavina a na úvod bere v Barceloně tři první a jedno třetí místo. Na čtvrtém závodě v anglickém Thruxtonu má však hned po startu první jízdy vážnou kolizi s Němcem Bernauem a končí v nemocnici. Ihned po návratu na okruh v odpoledních hodinách se vrací do Čech, vůz připomíná hromadu šrotu a není šance na jeho opravu na místě. Na domácím mosteckém okruhu pak přivádí diváky k šílenství, když si připisuje čtyři suverénní víkendové výhry! Celkem jich má 14, k tomu 8 druhých a 5 třetích míst. Body z Anglie ale chybí a Koloc končí třetí. Slabou náplastí je pohár za největší bouračku roku.

 

1998 Koloc opět šokuje - staví dva vozy a za volant usedá s talentem z herny Vršeckým!

Tým mění název na ProCa-PTE-Holoubek a nastupuje se dvěma černými vozy SISU. Parťákem Koloce je mladíček David Vršecký, kterého objevil sám týmový boss u simulátoru v herně. Mistr republiky v závodech vodních skútrů sbírá první zkušenosti při reálných okruhových závodech a celkově končí na 13. místě. Koloc nadále drží vysoký standard, ale občas ho zradí technika a přichází o body. Drtivým závěrem však odsouvá Vojtíška ze stupňů vítězů a bere jako v předchozím roce třetí příčku.

 

1999 Vršeckého nahrazuje Landa - Koloce v průběhu sezóny Tucker

Koloc angažuje do týmu hudebníka, zpěváka a také autokrosového závodníka Daniela Landu. V průběhu skvěle rozjeté sezóny nahrazuje distancovaného Koloce britský jezdec Chris Tucker. Landa na zavěrečném ceremoniálu získává cenu pro nejlepšího nováčka roku, celkově končí s Tuckerem po stejném bodovém zisku na šestém místě.

 

2000 Konec SISU a start nového projektu BUGGYRA!!!

Na závěr milénia vstupuje tým do soutěže se ženou za volantem - Landovou kolegyní se stává Lenka Vlachová. Její účinkování je ale spíše symbolické a má i jepičí život - ve francouzském Nogaru stojí její auto smutně v depu, Vlachová bez omluvy ani nedorazila… Od dalšího závodu sedí za volantem opět Tucker. Landa se na všech deseti okruzích prosazuje na stupně vítězů, vyhrává však jediný pohárový závod v sobotu na rakouském A1 Ringu a končí pátý. Tucker bere za půlku sezóny 7. místo. Nastává konec SISU a rodí se nová hvězda!

Dvojnásobný evropský šampión Martin Koloc přesvědčuje investiční skupinu Ryss and Lynx a zakládají vlastní závodní tým s vlastní koncepcí závodního motoru pod modifikovaným názvem, jehož autorem není nikdo jiný než Václav Král - BUGGYRA. Historická pochodeň se nese dál!

 

2001 Vstup do prestižní kategorie FIA ETRC - SUPER

Závodní tým vstupuje do prestižní kategorie SUPER se zcela novým závodním speciálem, navrženým zkušeným designérem Václavem Králem. Za volat usedá německý šampión Gerd Körber (video). V premiérové sezóně se jedná spíše o boj o přežití. Tým však získává bohaté zkušennosti. Martin Koloc na závěrečném galavečeru obdržel ocenění od FIA za největší přínos v truck racingu. Spolupracuje navíc s prestižní ČVUT a zakládá módní kolekci BUGGYRA.

 

2002 První titul mistra EVROPY!

Tým představuje na velkolepé prezentaci hned dva závodní speciály a po bok zkušeného Körbera usedá za volant talentovaný David Vršecký (video). Rodák z Roudnice nad Labem, kterého Martin Koloc objevil v místní herně a nabídl mu životní příležitost získává své první pódiové umístění ve francouzském Nogaru. Gerd Körber ve své druhé sezóně u Buggyry poprvé přebírá pohár pro vítěze v belgickém Zolderu a nakonec i premiérový titul mistra Evropy pro BUGGYRU. Vršecký se stává Nováčkem roku!

 

2003 Gerd Körber obhajuje titul mistra Evropy! BUGGYRA se vydává do Dubaje

Gerd Körber jako první jezdec historie obhajuje supertruckový titul. Spolu s Davidem Vršeckým navíc v Nogaru zajíždějí první double pro BUGGYRU. Tým poprvé nasazuje do šampionátu 3 závodní speciály, přičemž za volant červené BUGGYRY usedá španělský matador Albacete. David Vršecký na slavném německém Nürburgringu vyhrává svůj první závod v truck racignu a v závěru sezóny končí na celkovém třetím místě!

Tým po sezóně vyráží na expedici na blízký východ, aby se tak v únoru 2004 pokusil o překonání světového rychlostního rekordu.

 

2004 Vršecký má rychlostní rekord 281,723 km/h!!!

Závodní tým se v rámci exhibice v Dubaji účastní domácího Shopping Festivalu, aby pak na závěr uspořádal na uzavřené dálnici 
Rychlostní rekord s letmým startem na 1 km (Dubaj). Ten hned na úvod překonává Vršecký a s rychlostí 281,723 km/h se zapisuje do tabulek FIA jako nový držitel (video). 

V sezóně pak Körbera nahrazuje za volantem Buggyry Ludovic Faure. Körber se však s týmem neloučí, ale usedá do zbrusu nového speciálu třídy RACE TRUCK, aby ho během tří závodů otestoval pro nadcházející sezónu.

 

2005 Úmrtí Václava Krále. Körber v premiérové sezóně kategorie RACE končí třetí!

Kategorie SUPER končí a vzniká pouze kategorie RACE, do které se přesouvá veškerá elita. Za Buggyru opět závodí dvojice Körber-Vršecký. Na pár závodů Buggyra nasazuje třetí speciál, do kterého poprvé usedá další Čech - Adam Lacko. Závěr sezóny je drtivý - Körber vítězí ve čtyřech z šesti pohárových jízd a končí na celkovém třetím místě. Nasazení nového vozu se rovná vítězství a nové motory GYRTECH s označením 3EC věští budoucnost.

Po sezóně přichází smutná zprává - duchovní otec značky Buggyra Václav Král umírá v 69 letech.

 

 

 

2006 Neúspěšný rekod a loučení s Körberem

Körber se s Buggyrou rozloučil jako vicemistr a v přístím roce ho nahradí Švýcar Bosiger. David Vršecký po všech nesnázích skončil celkově pátý. Kvůli průtahům s dokončním dálnice na Hradec Králové, které se posunulo až do prosince, pokus o překonání vlastního rychlostního rekordu a nového zápisu s letmým startem na 1 km končí vzhledem k nepřízni počasí neúspěšně (video).

 

2007 Bösiger s Vršeckým vítězí na všech frontách!

Na pěti z devíti okruhů Buggyra vyhrává pohárové závody. Historicky první vítězsví v Poháru konstruktérů získává dvojice Vršecký-Bösiger. Buggyra zcela dominuje a Bösiger o jeden bod vítězí před Albacetem. Ten se ještě pokoušel rozhodnutí komisařů o nepovoleném manévru zvrátit u národního odvolacího výboru, ale mezinárodní odvolací soud FIA v Paříži původní rozhodnutí potvrdil, Švýcar tak získal svůj první titul mistra Evropy!

 

2008 Premiérový titul mistra Evropy a nový rychlostní rekord pro Vršeckého!

David Vršecký získává po 10ti letech v truckracingu první titul mistra Evropy a zaslouženou odměnu (video)! Spolu s Bösigerem opět vítězí v týmové soutěži a přidávájí 6.titul mistra Evropy do sbírky Buggyra za 8 let své existence.

David Vršecký navíc překonává další rychlostní rekord, tentokrát s pevným startem na 1 km. Stalo se tak v prosinci na letišti v Panenském Týnci a nová hodnota byla 171,878 km/h (video). Do zápisu se však kvůli administrativní chybě Autoklubu ČR nedostává.

 

2009 Sezóna snů - BUGGYRA bere vše.

Tým naposledy ve složení Bösiger-Vršecký obhajuje suverénním způsobem vítězství v Poháru konstruktérů! Vršecký získává druhý titul mistra Evropy a bere po 9 letech Engemu Zlatý volant!

Rychlostní speciál se podílí významnou měrou na úspěšném testu prototypu propulzního motoru ve spolupráci s ČVUT.

 

2010 Trio rekordů překonáno! O Buggyru se zajímá Discovery Channel

Do roudnického BTC příjíždí kanadský štáb televize Discovery Channel, aby natočil reportáž do pořadu Mega World Czech Republic. Tým Buggyra tak vystupuje po boku správy Pražského hradu, Plzeňského pivovaru nebo českého Semtexu jako jeden z mála subjektů, které se významně zapsaly i v zahraničí (video).

Buggyra nemá dost a na dvakrát překonává hned tři vytrvalostní rychlostní rekordy. Nejprve to nevyšlo na okruhu na slavném německém Lausitzring. O 3 dny později se však daří hranice rekordů posunout na nedalekém testovácím ovále Dekra. Všechny tři však Vršecký později sám překoná. V roli konstruktérů nahrazuje dvojice David Vršecký – Robin Dolejš dlouholetého technického ředitele Mario Kresse. V sezóně nahrazuje Bösigera Uwe Nittel.

 

2011 Rok bouraček a prvního kontaktu se slavnou Rally Dakar

Začátkem roku se vydává dvojice Vršecký-Dolejš na "expedici" na slavnou Rally Dakar. David Vršecký v posádce vozu Marka Spáčila a Robin Dolejš jako technický dohled. Mise končí fiaskem poté, co jde Vršecký se Spáčilem ve druhé etapě 2x přes střechu a Dolejš zbytek Dakaru tráví s Kolomým (po nehodě) v nemocnici jako překladatel.

Na okruzích střídá rallyového závodníka Nittela britský pilot Chris Levett. Vršecký zažívá težké časy a dostává se do mnoha karambolů (video).

 

2012 Motor Gyrtech poprvé na Dakaru.

Poprvé se na Rally Dakar objevuje i pohonná jednotka Gyrtech z dílny Buggyra, a sice v Tatře Martina Kolomého. Ten nakonec poprvé spatřuje cíl slavné rally na sedmém místě.

Do okruhové sezóny vstupuje Buggyra od roku 2001 poprvé jen s jedním vozem. Všechna pozornost tak směřuje k Davidu Vršeckému. Ten končí sezónu potřetí v řadě na pátém místě.

 

2013 Vytrvalostní rekordy překonány! Buggyra představuje dakarský speciál Tatra.

V rámci testu motorů na Rally Dakar se Buggyra pouští do překonání vlastních vytrvalostních rekordů. Na prověřeném německém okruhu Dekra tak v dubnu David Vršecký zapisuje nová rychostní maxima: 100 km - 185,316 km/h, 100 mil - 186,755 km/h, 1 h - 187,518 km/h vše s pevným startem (video).

Na okruzích stav neměnný, Vršecký končí opět pátý. Za volant speciálu Buggyra poprvé usedá žena - slavná německá závodnice z DTM Ellen Lohrová.

Buggyra podepisuje smlouvu na podporu s automobilkou TATRA a na autodromu v Mostě představuje zcela nový, revoluční dakarský koncept Tatra 815 Buggyra, zvaný FATBOY (video).

 

2014 Buggyra angažuje poprvé Adama Lacka. TATRA BUGGYRA Racing tým vyráží na první Dakar

Premiéra TATRA BUGGYRA Racing týmu na Dakaru končí v 8. etapě. I tak bylo o Buggyře a Kolomého závodění po třech kolech hodně slyšet (video). Ve výběrovém řízení znovuobnovené automobilky TATRA TRUCKS a.s. i proto vítězí Buggyra.

Na okruzích tým Buggyra získává titul vícemistra v Poháru konstruktérů. Adam Lacko ve své první kompeltní sezóně u Buggyry končí na 4. místě, ale ukazuje, že mu spolupráce s Vršeckým sedí. David Vršecký po páté pátý.

Kalivoda, Vršecký, Kolomý i Lacko se na konci sezóny vydávají na expedici do Číny, aby rozjeli dlouhodobou spolupráci při budování čínského truckového šampionátu.

 

2015 Další titul pro Buggyru! Kolomý mistrem Číny a na Dakaru sedmý

TATRA BUGGYRA Racing ve svém druhém ročníku atakuje top 10 a získává nejlepší výsledek na Rally Dakar, a to 7. místo - Martin Kolomý. Štěstí mu přáslo mnoho osobností (video).

Tým Buggyra po šesti letech znovu získává evropský titul v Poháru konstruktérů - již devátý do sbírky! Adam Lacko zajel do té doby nejlepší sezónu kariéry, když získal titul vicemistra Evropy (video).

David Vršecký v nové roli konstruktéra staví závodní special TATRA Phoenix na Dakar i do Číny. Kolomý v sezóně navíc přídává titul mistra Číny.

 

2016 Vítězná etapa na Dakaru a další vicemistr v Evropě a titul v Číně!

TATRA BUGGYRA Racing tým poprvé nasazuje na Dakar dva vozy. Martin Kolomý si se svou Tatrou FATBOY připisuje první etapové vítězství. V celkovém pořadí však končí až na 17. místě. Druhý speciál TATRA Phoenix pilotuje Jaroslav Valtr s legendárním navigátorem Josefem Kalinou a v závěru se probojovali až na 8. místo! (video)

Adam Lacko se opět stává vicemistrem Evropy a zároveň v Číně a získává druhý Zlatý volant v kariéře.

David Vršecký oznámil, že se chce naplno věnovat stavbě závodních speciálů a dává si po 14ti letech pauzu. Na okruzích ho nahrazuje Jiří Forman. V Číně však pokračuje a s novým speciálem TATRA Phoenix si připisuje další titul (video).

 

2017 Vrcholná sezóna pro BUGGYRU! Sbírá tituly v Číně, v Evropě, v Indii a etapová vítězství v Americe a Rusku

Martin Kolomý poprvé usedá do zbrusu nové TATRY Phoenix #2 a sbírá etapové vítězství na Rally Dakar a Silkway Rally. Na Dakaru sice po problémech dojíždí celkově až 15. Na Silkway ale získává speciální ocenění za bojovnost, když je nucen v předposlední etapě odstoupit ze třetího místa. Za volat druhé Tatry Phoenix usedá zkušený Aleš Loprais a vyrovnává doposud nejlepší umístění týmu TATRA BUGGYRA Racing - 7. místo (video).

Na okruzích se stává Adam Lacko premiérovým mistrem Evropy a připisuje si třetí Zlatý volant. Titulu se dočkal po 15 letech od debutu v truck racingu (video).

Hlavním sběratelem trofejí je však Vršecký. Po roční pauze se vrací na okruhy a spolu s Lackem berou již 11. titul pro Buggyru za Pohár konstruktérů. Začátkem roku si však odskočil do Indie, kde získal v konkurenci dalších čtyř evropských šampiónů titul mistra Indie a na konci roku si připisuje obhajobu mistrovství v Číně (video).

 

 

2018 Rok ve znamení čísla 3!

Na Dakaru se 3.etapa stává Kolomému osudná, když nabírá velkou ztrátu, kterou sice úspěšně stahuje, ale prasklý kardan v poslední etapě ho odsouvá na konečné 11.místo. Premiérově se představuje s druhým vozem Martin Šoltys a končí na výborném 12.mistě (video).

Vršecký získal 3. titul čínského šampiona v truckracingu tentokrát s novým speciálem BUGGYRA ZERO (video). Lacko se stal po 3. v kariéře vicemistrem FIA ETRC. Jeho nový týmový kolega Oliver Janes obsadil celkové 3. místo v hodnocení poháru nováčků Grammer cup a společně se umístili na 3. místě v pořadí týmů evropského truckového šampionátu (video).

 

2019 Velkolepé oslavy 50. výročí založení značky BUGGYRA

Na náročném peruánském Dakaru končí Kolomý se svou Tatrou Phoenix už ve 3.etapě. Díky novince tzv. "semi maratonu" mohl od volného dne pokračovat a projet cílovou rampou. Martin Šoltys svůj druhý Dakar nedokončil, když odstoupil v 7.etapě. Kolomému po šesti letech není prodloužena smlouva a v týmu končí.

Do truckové sezóny byl nasazen úplně nový závodní speciál Buggyra VK 50, který  nese jméno po designerovi Václavu Královi. Adam Lacko s ním dojel pro 3.místo celkově. Jeho parťák Oly Janes se loučí s Evropským šampionátem vítězstvím v Grammar Cupu (video). Tým se zároveň rozrůstá o dvě nové kategorie - side by side s vozem Can-Am a závody luxusních vozů Lamborghini Super Trofeo s Mičánek Motorsport.

Sezónu zakončila velkolepá oslava 50. výročí od založení značky Buggyra na mosteckém Autogromu.

 

2020 Buggyra představuje projekt Mercedes GT3, Aliyyah překonává světové rychlostní rekordy, Josef Záruba vítězí ve virtuálním ESET iSeries!

Na premiérový Dakar v Saudské Arábii, kam se přesunul 42.ročník slavné rally po Africe a Americe, vysílá Buggyra kromě vozu TATRA Phoenix i zcela nový speciál Can-Am MK50 XRS v nové kategorii SSV, pilotovaný legendou a 5 násobným vítězem Rally Dakar Josefem Macháčkem. Mise byla splněna poté, co Macháček i Šoltys závod úspěšně dokončili (video).

Následná opatření, spojená s celosvětovou pandemií kvůli šíření viru Covid-19, ovlivňují celý zbytek roku 2020. Přesto všechno se tým BUGGYRA rozjel ve velkém stylu. V březnu představil nový projekt Mercedes GT3 pod vedením Tomáše Engeho, jediného českého pilota F1 (video), účastnil se několika virtuálních sérií, včetně ESET iSeries, kterou nakonec ovládl Josef Záruba z Mičánek Motorsport a rychlostní tahanice mezi vozy Lamborghini a Mercedes korunovala teprve 15 letá Aliyyah Koloc, která vytvořila světová rychlostní maxima v jízdě závodním tahačem na letmou a pevnou pětistovku (video).

V šampionátu trucků, které netradičně startují až koncem srpna v Mostě, se sice titul nakonec neuděloval, Adam Lacko však s novým speciálem DV50 vítězí v 10 pohárových jízdách z celkových17. Aliyyah Koloc z pozice historicky nejmladší pilotky šampionátu, se v širší evropské špičce truckerů etablovala velmi rychle a na své konto si připisuje triumf v závodě na francouzském okruhu Nogaro. Mladý trucker Téo Calvet svými výkony ukazuje, že mistrovská linie Körber – Bösiger – Vršecký – Lacko, bude fungovat i v blízké budoucnosti.

Úspěšnou sezónu má za sebou i Mičánek Motorsport powered by Buggyra AACR. Dvojice Libor Dvořáček s Kurtem Wagnerem v Super Trofeo Europe získává ve své kategorii celkové 2. místo. V rámci projektu Buggyra Academy výborné výkony předvádí i Michal Makeš, nováček v TCR Eastern Europe, kdy sezonu zakončuje 3. místem. Yasmeen Koloc pak v první sezóně získává v rámci ESET cupu titul vytrvalostní šampiónky TC 2.0.

Rychlostní souboje mezi Lamborghini a Mercedes se stávají ozdobou koronavirové krize (video).

 

2021 Macháček vítězem Rally Dakar v kategorii T3, Téo Calvet mistrem francouzského truckového šampionátu, Lacko bere bronz ve FIA ETRC, Makeš mistrem TCR Eastern Europe!

Hned první týdny nového roku se Buggyra dotkla motoristického Olympu, když Josef Macháček na stroji Can-Am DV21 senzačně ovládl na Rally Dakar kategorii T3 lehkých prototypů. Po pěti vítězstvích na čtyřkolkách slavil veterán šestý triumf na speciálu 4 x 4, navíc jako jeden z mála jezdců ovládl nejslavnějších dálkovou soutěž na třech kontinentech. Za úspěch lze rovněž považovat desáté místo Tomáše Engeho.  Rovněž závodníci v kategorii kamiónů, Ignacio Casale a Martin Šoltys brali umístění v elitní desítce, navíc Casale, trojnásobný vítěz mezi čtyřkolkami, se při své premiéře mezi kamiony umístil jako jediný v top 10 s manuální převodovkou. (video)

Zatímco loňský rok přinesl nástup Buggyra Academy na motoristickou scénu, letos se mladé pušky prosadily do hodně vysokých pater motor sportu. Aliyyah Koloc proměnila svůj vůbec první start v offroadových soutěžích ve vítězství na Hail International Rally, Yasmeen Koloc dojela třetí. (video)

Zatímco Aliyyah z pozice historicky nejmladší truckerky uspěla jak na ME tahačů, tak v závodech národního šampionátu Francie, Yasmeen bodovala v rámci ESET Cupu. Mladým dámám zdatně konkuroval nejmladší vítěz francouzského šampionátu tahačů Téo Calvet (video), který přetavil původně víceméně testovací účast na Hail International Rally ve vítězství v první etapě a celkové třetí místo rovnající se nominaci na Rally Dakar v kategorii kamiónů.

V konkurenci továrních značek se neztratil ani Adam Lacko, který v evropském šampionátu tahačů vybojoval třetí místo. Mistr Evropy z roku 2017 se stal zároveň jediným truckerem, který od roku 2015 nechyběl ani jednou v elitní trojce. Ve výčtu úspěchů nesmí chybět třetí místo dvojice Lacko – Calvet v Poháru konstruktérů. (video)

Michal Makeš v jedenadvaceti letech ovládl seriál TCR Eastern Europe. Těsné vítězství si pro sebe a tým Mičánek Motorsport powered by Buggyra pojistil až v posledním závodu sezony (video). Týmová posádka Bronislav Formánek-Josef Záruba slavila v listopadu celkové třetí místo ve třídě Pro-AM prestižního šampionátu Lamborghini Super Trofeo Europe, pilot druhého vozu Libor Dvořáček pak absolvoval kvůli jarnímu zranění jen půl sezony ve třídě LC, i tak ale skončil na celkovém šestém místě a třikrát slavil na stupních vítězů. (video)

 

2022 Nejnáročnější sezona ukázala, jak tým umí překonávat výzvy

Terénní prověrka sil se sladkým vrcholem

Hned první týdny nového roku přinesly náročnou zkoušku v podobě Rally Dakar. A Buggyra se saúdskoarabském terénu v žádném případě neztratila. Byť v kategorii kamionů přišla těsně před startem o debutujícího Téa Calveta, zkušený Ignacio Casale se dokázal v Tatře vypořádat s nepřízní osudu. Podobně pokořil nástrahy trati i dakarský doyen Josef Macháček se speciálem Can-Am ve třídě T3 Lehké prototypy. (video)

Sezona v terénu byla finální částí přípravy dvojčat Aliyyah a Yasmeen Koloc na debut na Dakaru 2023. Díky Aliyyah slavila Buggyra Academy první ze svých velkých triumfů roku 2022. Byť jí v létě bylo teprve osmnáct let, dokázala svůj talent a po čtyřech náročných soutěžích se mohla pyšnit titulem šampionky Poháru FIA Středního východu v cross-country bajas. A to jak ve své „buggy kategorii“, tak hlavně v absolutním pořadí. Tak mladou šampionku, a k tomu ještě ženu, offroadové závodění na Arabském poloostrovu nepamatuje. (video)

Pilná práce na okruzích

Aliyyah a Yasmeen Koloc si jako členky Buggyra Academy připsaly v roce 2022 dva velké debuty. Jako první sestry nastoupily do závodů EuroNASCAR, v nichž Aliyyah dlouho bojovala o Dámský pohár. Sestry se také střídaly (spolu s Adamem Lackem) v Mercedesu-AMG GT4 během premiéry Buggyry v seriálu 24h Series, jímž byla dvanáctihodinovka ve Spa-Francorchamps. Nesmíme zapomenout ani na úspěšné působení Aliyyah ve francouzském šampionátu GT4. (NASCAR video) (GT4 video)

Úspěch v nejrychlejším pohárovém seriálu

Tým Jiřího Mičánka exceloval v Lamborghini Super Trofeo Europe. V úvodu sezony nejrychlejšího cupového poháru světa sice musel překonat nepřízeň osudu, ale pak přišly skvělé výsledky. Ty korunovala posádka Broněk Formánek – Karol Basz vítězstvím ve třídě Pro-AM v obou závodech v Barceloně, kde se navíc umístila vždy v top 5 absolutního pořadí.  Formánek završil sezonu bronzovou příčku v konečném hodnocení Pro-AM. Jiří Mičánek mladší se navíc stal českým vicemistrem v závodech do vrchu. (video)

Mládí vpřed!

Další velký úspěch si Buggyra Academy připsala v ME tahačů na okruzích. Téo Calvet potvrdil svůj talent a jako úřadující mistr Francie uspěl i v kontinentálním měřítku. Vyhrál Promoter’s Cup, v němž dokázal porazit řadu zkušenějších soupeřů z Británie, Německa či Portugalska. Mladý Francouz byl navíc dvakrát na nejvyšším stupínku celkového pořadí. (video)

Truckové loučení po 30 letech

Ke Calvetovým výsledkům připočtěme ještě dva triumfy Adama Lacka a máme tu důstojné loučení Buggyry.  Jeden z nejúspěšnějších týmů historie šampionátu totiž svět evropských trucků opouští, neboť rok 2022 byl i sezonou, kdy se Martin Koloc zvažoval všechna pro a proti velkého rozkročení stáje. Nakonec se rozhodl posunout dále. Tým se teď soustředí na vytrvalostní závody s výhledem startu ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans, a na dálkové soutěže včetně Rallye Dakar. (video)

Slavnostní odjezd na Dakar od Rudolfina

37 dní před startem Rally Dakar se aktuálně největší český dakarský tým Tatra Buggyra ZM Racing představil svým fanouškům. Jako místo prezentace si vybral prostor před tradicemi opředenou budovou Rudolfina a na Tatry z výšky shlížela silueta Pražského hradu. Závodníkům pro štěstí zazněly fanfáry členů dechové sekce České filharmonie. (video)

 

 

 

 

 

2023 Činili se okruhoví vytrvalci, terénní bojovníci, „Lamba“ i truckeři

Rok 2023 znamenal v historii Buggyry start nové éry plné premiér. Přinesl start na Dakaru i řadu úspěchů na okruzích. Globální rozmach týmu potvrdily první starty jeho pilotky na africkém kontinentu.

Úspěšný Dakar na třech frontách

Aliyyah Koloc se v lednu poprvé v kariéře postavila na start Rally Dakar. V té době stále ještě 18letá pilotka nastoupila v kategorii T3 – Lehké prototypy za volantem speciálu Buggyra Can-AM DV23. Debutantka se dokázala v etapových výsledcích dostat i do top 10, celkově dojela na 33. místě. Ve stejné kategorii se k dvacátému startu na Dakaru postavil veterán Josef Macháček, který obsadil konečné jedenácté místo.

Buggyra nemohla chybět v kategorii kamionů. Jaroslav Valtr v Tatře v prvním týdnu soutěž dokonce vedl, nakonec si dojel pro výborné páté místo. Martin Šoltys s dalším vozem kopřivnické značky dokončil hned za svým týmovým kolegou na šesté příčce. Poprvé za Buggyru na Rally Dakar závodil slovenský pilot, Róbert Kasák byl klasifikován na 16. pozici. A ještě jedna premiéra – Buggyra měla své zastoupení i v Dakar Classic. Slovenský jezdec Radovan Kazarka, jemuž dělal navigátora legendární Josef Kalina, byl s Tatrou Puma třetí ve své kategorii. (video)

Aliyyah Koloc přesedla po Dakaru do nejvýkonnějšího auta, s jakým je možné v dálkových soutěžích jezdit – speciálu třídy T1+ (dnes Ultimate). Ve voze Red-Lined REVO T1+ úspěšně absolvovala dva podniky jihoafrického šampionátu dálkových soutěží a přípravu na startu na Rally Dakar 2024 ukončila na Baja Dubai. (video)

Vytrvalostní žeň úspěchů

Na okruzích Buggyra vyrazila do bojů ve vytrvalostním šampionátu 24H Series. I když byl tým stále v roli nováčků, dokázal si s novým prostředím a hlavně extrémní délkou závodů poradit na jedničku. Trio Adam Lacko, David Vršecký a Aliyyah Koloc vybojovalo s vozem Mercedes-AMG GT4 vítězství ve své třídě v závodě na 6 hodin v Abu Dhabi a ve dvanáctihodinovce na slavné trati ve Spa-Francorchamps. V evropském šampionátu této série tým absolvoval i premiérový závod na 24 hodin v Barceloně a mohl slavit díky pěti „bednám“ celkové druhé místo. Aliyyah Koloc se stala nejlepší ženou šampionátu a v hodnocení GT Junior jí patřila druhá pozice. (video)

Středoevropští šampioni

V nejrychlejším pohárovém šampionátu světa, Lamborghini Super Trofeo Europe, už tradičně bojuje tým Jiřího Mičánka. Letos se ale potýkal s řadou technických problémů, přesto si Karosl Basz s Bronislavem Formánkem v kategorii Pro-Am dvakrát dojeli pro umístění na stupních vítězů. První sezona juniorského týmu znamenala jasnou vládu ve FIA CEZ i mistrovství České republiky třídy GTC. Titul vybojoval Jáchym Galáš, double završil druhý Matěj Pavlíček. (video) (video)

 Francouzský král Téo I.

I když Buggyra tentokrát neobsadila celý šampionát FIA ETRC, v Mostě nemohl na závodě ME chybět Adam Lacko. Šampion ze sezony 2017 proměnil svůj jediný start v senzační sobotní vítězství a nedělní druhé místo. (video)

Truckové úsilí tým vrhl na působení Buggyra Academy France v silně obsazeném francouzském šampionátu v závodech tahačů na okruzích. Výsledkem byl zdrcující triumf. Téo Calvet ovládl absolutní klasifikaci, Raphaël Sousa byl nejlepší mezi Juniory a pár Calvet, Sousa nasbíral nejvíc bodů v hodnocení týmů. (video)

 

 

 

 

 

 

 

Odesláním e-mailové adresy souhlasíte se Zásady o ochraně osobních údajů.

© BuggyraRacing

Webové stránky na míru od Lerstudio Hradec Králové